Kodlama

Hafta-1: Scratch ile Veriler ve İşlemler
Veri kavramı ve neden ihtiyaç duyulduğuna yönelik aktiviteler. Verilerin Scratch içerisinde tanımlanmaları. İşlem bloklarının kullanımı. Örnek uygulamalar ile verilerin ve işlemlerin kullanımı.

Hafta-2: Scratch ile Koşul İfadeleri ve Koşul operatörleri
Koşul kavramı ve ihtiyaç duyulan koşul yapıları. Koşulların Scratch içerisinde kodlanması. Koşul yapılarının probleme uygun olarak kullanılması.

Hafta-3: Scratch ile Döngü İfadeleri
Döngü kavramı ve çeşitleri. Döngü bloklarının uygulamalar içerisinde kullanılması. Döngülerin belirli koşullarda sonlandırılması.

Robotik

Hafta-4: LEGO WeDo 2.0 ile ROBOTİK - Mesafe Sensörü
Çevremizdeki mesafe ölçen sensörler ve görevleri. LEGO WeDo 2.0 içerisindeki mesafe sensörünün tanıtılması. Mesafe sensörünün kodlanması. Robotun nesnelere çarpmadan hareketini sağlama.

Hafta-5: LEGO WeDo 2.0 ile ROBOTİK - Hareket Sensörü
Çevremizdeki eğim algılayan sensörler ve kullanıldığı yerler. LEGO WeDo 2.0 içerisindeki hareket sensörünün özellikleri. Hareket sensörünün kodlanması. Robotun bir joistick ile hareket ettirilmesi.

Hafta-6: LEGO WeDo 2.0 ile ROBOTİK - Robot Tasarım
Tasarım odaklı düşünme adımları. Verilen problemin çözümü için prototip üretme. Üretilen prototipin sunumu.

Dijital Oyun Tasarımı

Hafta-7: Microsoft Kodu Game Lab
Oyun alanına karakter ekleyebilme. Oyun alanına toplanabilir ya da sabit nesneler ekleyebilme. Skorboard'u kullanarak zaman kavramını oyununa ekleyebilme.

Veli - Öğrenci Atölyesi

Hafta-8: Kodlama Robotik Projesi
Veli ve öğrencilerinin birlikte geliştirdikleri robotlarını kodlayarak verilen görevleri yerine getirdikleri eğlenceli bir etkinlik.

Süre : 8 Hafta
Ücret : 1800 TL