Kodlama

Hafta-1: Scratch ile Veriler ve İşlemler
Veri kavramı ve neden ihtiyaç duyulduğuna yönelik aktiviteler. Verilerin Scratch içerisinde tanımlanmaları. İşlem bloklarının kullanımı. Örnek uygulamalar ile verilerin ve işlemlerin kullanımı.

Hafta-2: Scratch ile Koşul İfadeleri ve Koşul operatörleri
Koşul kavramı ve ihtiyaç duyulan koşul yapıları. Koşulların Scratch içerisinde kodlanması. Koşul yapılarının probleme uygun olarak kullanılması.

Hafta-3: Scratch ile Döngü İfadeleri
Döngü kavramı ve çeşitleri. Döngü bloklarının uygulamalar içerisinde kullanılması. Döngülerin belirli koşullarda sonlandırılması.

Robotik

Hafta-4: LEGO WeDo 2.0 ile ROBOTİK - Mesafe Sensörü
Çevremizdeki mesafe ölçen sensörler ve görevleri. LEGO WeDo 2.0 içerisindeki mesafe sensörünün tanıtılması. Mesafe sensörünün kodlanması. Robotun nesnelere çarpmadan hareketini sağlama.

Hafta-5: LEGO WeDo 2.0 ile ROBOTİK - Hareket Sensörü
Çevremizdeki eğim algılayan sensörler ve kullanıldığı yerler. LEGO WeDo 2.0 içerisindeki hareket sensörünün özellikleri. Hareket sensörünün kodlanması. Robotun bir joistick ile hareket ettirilmesi.

Hafta-6: LEGO WeDo 2.0 ile ROBOTİK - Robot Tasarım
Tasarım odaklı düşünme adımları. Verilen problemin çözümü için prototip üretme. Üretilen prototipin sunumu.

Dijital Oyun Tasarımı

Hafta-7: Microsoft Kodu Game Lab
Kodu programını çalıştırabilecek. “Yeni Dünya" açabilme. Karakter seçerek sahnesine nesne ekleyebilme. Oyun alanını genişletebilme. Oyun alanını seçmiş olduğu renge boyayabilme. Oyun alanında istediği şekilde engebe oluşturabilme. Su menüsü ile oyun alanına su ekleyebilme.

Veli - Öğrenci Atölyesi

Hafta-8: Kodlama Robotik Projesi
Veli ve öğrencilerinin birlikte geliştirdikleri robotlarını kodlayarak verilen görevleri yerine getirdikleri eğlenceli bir etkinlik.

Süre : 8 Hafta
Ücret : 1800 TL