Kodlama

Hafta-1: Temel Algoritma ve Kodlama
Temel problem çözme becerilerinin kazanılmasını sağlamaya yönelik aktiviteler. Kodlamanın tanımı ve gerçek hayattaki karşılığı. Problem tanımı ve çözüm adımları için kodlamanın kullanılması. Code.org ve benzeri kodlama platformları ile temel kodlama çalışmaları.

Hafta-2: Scratch ile Kodlamaya Giriş - Dans Eden Kuklalar
Scratch arayüzününün ve kod bloklarının tanıtılması. Dekor kütüphanesi ve kendi dekorunu hazırlama. Kütüphaneden kukla ekleme ve kendi kuklanı oluşturma. Kuklalara temel hareketlerin verilmesi.

Hafta-3: Scratch ile Kodlamaya - Kendi Hikayeni Oluştur
Kısa bir hikaye senaryosu oluşturma. Hikayenin dekor ve kuklalarını tasarlama. Hikaye akışının kodlanması ve hataların giderilmesi. Hikayeye ses ekleme.

Robotik

Hafta-4: LEGO WeDo 2.0 ile ROBOTİK - Mekanizmalar -1 (Çarklı Dişliler)
Çevremizdeki robotlar ve görevleri. Çevremizdeki makineler ve görevleri. Dişli Çark sistemleri ve hareket biçimleri. Dişli Çark sistemleri ile hızlanma, yavaşlama ve yön değiştirme. WeDo 2.0 yazılımının ara yüzü ve kod blokları. WeDo 2.0 yazılımı ile Dişli Çark sisteminin hareketlendirilmesi.

Hafta-5: LEGO WeDo 2.0 ile ROBOTİK - Mekanizmalar -2 (Kasnaklar)
Kasnak sistemleri ve hareket biçimleri. Kasnak sistemleri ile hızlanma, yavaşlama ve yön değiştirme. LEGO WeDo 2.0 ile hareketli bir kasnaklı sistemin tasarımı ve kodlanması.

Hafta-6: LEGO WeDo 2.0 ile ROBOTİK - Araba Yarışı
En hızlı gidecek aracı tasarlama. Tasarlanan aracın kodlanması. Tasarlanan araçların yarışı.

3D Tasarım

Hafta-7: Tinkercad ile 3D Tasarım
Tinkercad platformuna üyelik ve giriş. Tinkercad arayüzününün incelenmesi. Temel tasarım araçlarını kullanma. Verilen örnek objelerin tasarlanması. Tasarlanan anahtarlıkların 3D yazıcıdan basılması.

Dijital Oyun Tasarımı

Hafta-8: Microsoft Kodu Game Lab
Oyun alanına karakter ekleyebilme. Oyun alanına toplanabilir ya da sabit nesneler ekleyebilme. Skorboard'u kullanarak puan toplama oyunu tasarlayabilme.

Tüm gerekli materyaller kurum tarafından temin edilecektir.
Süre : 8 Hafta
Ücret : 1800 TL